МОДЕЛЮВАННЯ УПРАВЛІННЯ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНІМИ СИСТЕМАМИ НА ТРАНСПОРТІ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32703/2617-9040-2022-39-24

Ключові слова:

управління, проєктування, інтелектуальна система, мультиагентна технологія, інформаційні ресурси, база знань, моделювання, онтологіна модель.

Анотація

У статті розглядаються актуальні проблеми моделювання процесів управління в інтелектуальних системах на транспорті. Управління такими системами передбачає також контроль і моніторінг процесів їхнього проектування та супроводження. В статті запропоновано онтологічну модель управління процесами інтелектуальних систем на транспорті. Запропонована онтологічна модель необхідна для формування загального розуміння сутностей предметної області, якою є транспортна сфера (транспортні системи, транспортні підприємства, транспортні засоби та транспортна інфраструктура). Запропонована онтологічна модель сприяє представленню знань у вигляді, який є зручним для їхньої обробки в інтелектуальній системі на транспорті; забезпеченню можливості отримання та накопичення нових знань.
У запропонованому онтологічному підході забезпечується багаторазове використання знань та, раніше розроблених, онтологій. Запропонований підхід дозволяє використовувати сучасну мультиагентну технологію, коли кожному агенту відповідає своя онтологічна модель. Розглянутий онтологічний підхід до моделювання управління інтелектуальними системами дозволяє перейти до автоматичного управління процесами в цих системах (за наявності відповідних обмежень).
Розроблену онтологііну модель предметної галузі планується розширити та доповнити новими складовими, наклавши відповідні обмеження. Отриманий за результатами моделювання в Protégé програмний код OWL можна надалі використовувати всередині бази знань інтелектуальної системи, обробляючи цю інформацію в різних програмних застосунках, в тому числі, і Java-застосунках.

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-06-28

Як цитувати

Tkachenko, K., & Tkachenko, O. (2022). МОДЕЛЮВАННЯ УПРАВЛІННЯ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНІМИ СИСТЕМАМИ НА ТРАНСПОРТІ. Транспортні системи і технології, (39), 252–261. https://doi.org/10.32703/2617-9040-2022-39-24

Номер

Розділ

Інформаційні, телекомунікаційні та ресурсозберігаючі технології

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають